Łatwe uruchomienie dzięki Cube67 | Murrelektronik

24. lipca 2019

Łatwe uruchomienie dzięki Cube67

Dzięki Cube67 Machine Option Management, Hermle AG znacznie skraca czas poświęcany na konserwację i wsparcie techniczne oprogramowania.

Cube67 w Hermle AG

Maschinenfabrik Berthold Hermle AG jest jednym z liderów rynku centrów obróbki metali. Maszyny z Badenii-Wirtembergii są wykorzystywane do produkcji na całym świecie. Do instalacji elektrycznej bazują one na modułowym systemie sieciowym Cube67 Murrelektronik. Dzięki niemu koncepcje automatyzacji stają się prostsze i szybsze, a co za tym idzie, bardziej efektywne. System Machine Option Management (MOM) Cube67 doskonale sprawdza się w firmie Hermle. Pozwala ograniczyć wysiłki związane z rozwojem, konserwacją i wsparciem oprogramowania w zakresie łączenia różnych opcji na maszynie.

Hermle AG mieści się w Gosheim w Niemczech. Miasto położone w najwyższym punkcie Alp Szwabii jest tradycyjnie ośrodkiem obróbki metalu. Firma notowana na niemieckiej giełdzie od 1990 roku działa pod hasłem „lepsze frezowanie”. Frezarki i centra obróbcze firmy są wyjątkowo wydajne i innowacyjne. Na całym świecie z powodzeniem zainstalowano ponad 26 000 maszyn Hermle. Centra obróbkowe są wykorzystywane do produkcji wszystkiego: od dużych, skomplikowanych komponentów po małe, zaawansowane technologicznie. Urządzenia do frezowania znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od techniki medycznej, przez klasyczną produkcję narzędzi i form, a skończywszy na technice lotniczej i kosmicznej.

Klienci firmy Hermle wybierają centrum obróbcze, które najlepiej odpowiada ich potrzebom. Poszczególne systemy są modułowe, dzięki czemu można je mieszać i dopasowywać w różnych kombinacjach. Klient może wybrać wrzeciona frezujące o różnych prędkościach obrotowych i uchwyty narzędziowe lub przedłużenia magazynów narzędziowych dla ponad 500 miejsc magazynowych lub kompleksowy system modułowy do automatyzacji detali.

Hermle wykorzystuje modułowy system IO Murrelektronik Cube67 do instalacji elektrycznej maszyny. Poszczególne moduły są kompaktowe, wytrzymałe i całkowicie szczelne. Są montowane bezpośrednio na maszynie bez skrzynek zaciskowych i szaf sterowniczych. Węzeł sieciowy umożliwia podłączenie do nadrzędnego systemu. Jednocześnie jest to punkt wyjścia dla instalacji, która rozciąga się na centrum obróbkowe. Moduły Cube67 IO są instalowane blisko procesu, co pozwala firmie Hermle połączyć czujniki i siłowniki z możliwie najkrótszymi przewodami M12. Moduły są ze sobą połączone łańcuchowo łatwym do rozpoznania, zielonym przewodem systemowym, który przekazuje zarówno zasilanie, jak i dane. Upraszcza to instalację i zmniejsza ilość miejsca potrzebnego na poprowadzenie kabla.

Maksymalna standaryzacja z zarządzaniem opcjami maszyn (MOM)

Klienci firmy Hermle mogą projektować swoje maszyny tak, jak sobie tego życzą, dzięki wielu dostępnym opcjom. Ponieważ system Cube67 jest dostarczany z systemem Machine Option Management (MOM), proces uruchamiania Hermle jest jednolity niezależnie od wybranych opcji. W przypadku MOM planowanie projektu sprzętu i oprogramowania centrum obróbkowego odbywa się praktycznie na podstawie znormalizowanego pełnego rozszerzenia. Podczas uruchamiania maszyny są następnie konfigurowane zgodnie z ich rzeczywistym wyposażeniem. Często części gotowej maszyny nie są montowane w zakładzie w Gosheim, lecz u klienta. Jednym z przykładów są systemy chłodziwa. Często są transportowane bezpośrednio od dostawcy do użytkownika końcowego. „Aby maszyna mogła zostać uruchomiona, wyposażona jest w dodatkowe urządzenia testujące. Pozwala to symulować ostateczną konfigurację”, mówi Hans-Peter Marquart, kierownik działu projektowania elektrycznego w Hermle. Oznacza to, że firma uruchamia maszyny w konfiguracji, która będzie później wykorzystywana przez operatora. Poszczególne opcje mogą być w razie potrzeby włączane i wyłączane. W ten sposób konfiguracja maszyny jest bardzo szybka, a ponieważ zawiera wszystkie przetestowane moduły, niezawodność procesu jest również wysoka. Hans-Peter Marquart wyjaśnia, dlaczego jest to ważne: „Dostarczamy nasze maszyny na całym świecie, w tym do Ameryki Południowej i Chin”. Uruchomienie odbywa się zgodnie z zasadą plug-and-play - szybko i bez ryzyka wystąpienia błędów w programowaniu. Dla firmy Hermle największą zaletą MOM jest to, że nie utrzymuje ona własnego oprogramowania dla każdej maszyny i dlatego może być używana indywidualnie.

Dużą zaletą dla Hermle są wielofunkcyjne porty M12 w modułach Cube67 Digital IO. Dla każdego kodu PIN 2 i PIN 4 użytkownik może określić, czy mają one być wykorzystywane jako wejścia czy wyjścia. Otwiera to szerokie możliwości projektowania. Na przykład, może być potrzebne wyjście w obszarach instalacyjnych, które składają się głównie z czujników, ale w innym miejscu w centrum obróbkowym może być odwrotna potrzeba - wejście w obszarze wypełnionym wyjściami. Bez wielofunkcyjnych portów, w każdym z tych obszarów musiałyby być umieszczone dwa moduły, co stanowi kosztowne i złożone rozwiązanie. Cube67 integruje wszystko w jeden moduł, na którym porty są odpowiednio ustawione. To ogromna zaleta.

 

Autor: Alexander Hornauer (Corporate Marketing)

Najnowsze wiadomości z naszej firmy

Marzec 2024 w Murrelektronik

Miesiąc rozpoczęliśmy konferencją Axon w Legnicy. Głośnym echem odbiła się tam prelekcja Łukasza Jamborskiego, prezesa firmy Murrelektronik, który opowiadał o przyszłości…

Dowiedz się więcej

Sprawdź jak naliczamy dodatek miedziowy

Dodatek miedziowy to wciąż niejasne zagadnienie dla wielu z naszych klientów. Postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. Dlatego poniżej…

Dowiedz się więcej

Murrelektronik w Poland Buisness Run 2023

Wrzesień w Murrelektronik jest pełen wydarzeń. Lato zakończyliśmy udziałem w Poland Buisness Run 2023. W tym roku wszyscy biegacze pomagali osobom z niepełnosprawnościami i po…

Dowiedz się więcej

Witamy
Zawsze dostępni!
Interesują nas wasze pytania...