Co sprawia, że magia teatru działa | Murrelektronik

9. września 2019

Co sprawia, że magia teatru działa

Świat teatru to miejsce magiczne, w którym opowiadane historie ożywają przed oczami publiczności. Sceny, postaci i rekwizyty przenoszą nas w świat wyobraźni. Nieważne, czy to musical w pobliskim liceum, czy też przedstawienie na Broadwayu lub londyńskim West Endzie – trud tworzenia widowiska wymaga talentu wielu osób.

Murrelektronik w Absolute Motion Control

Obecnie systemy automatyki są w świecie produkcji teatralnych kluczowym elementem, ponieważ celem projektantów i zespołów kreatywnych jest stworzenie wielkiego widowiska. Automatyka w teatrze oraz tworzenie efektów ruchu wymagają zarówno wysoce wykwalifikowanych inżynierów, jak i kreatywności. Nikt nie wie o tym lepiej, niż Rob Raskovsky i jego zespół z Absolute Motion Control. Automatyka teatralna jest w ramach dostarczanych przez Murrelektronik technologii zamówieniem specjalistycznym, dlatego nasz zespół techniczny z Wielkiej Brytanii był zafascynowany możliwościami zastosowań i z chęcią pomógł Absolute Motion Control w stworzeniu absolutnie najlepszych rozwiązań z dziedziny automatyki, jakie potrzebne były do realizacji ich ostatniego zlecenia. Mogli je wykonać wykorzystując sumę doświadczeń zebranych w ciągu ponad trzydziestu lat. Dzięki stworzonym na zamówienie systemom automatyki ożywają przedstawienia teatralne dla najbardziej znanych programów na West Endzie. 

W przeciwieństwie do programów telewizyjnych lub filmów, efekty specjalne w świecie teatru muszą być wykonywane w określonym momencie z absolutną perfekcją każdego wieczoru, czasami nawet przez lata. Za kulisami inżynierowie i automatycy udoskonalają sposoby realizacji spektaklu.

Rob i Absolute Motion Control znaleźli Murrelektronik za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. Mogli tam na bieżąco sprawdzić ceny, a co najważniejsze, pobrać pełną dokumentację, której potrzebowali do wdrożenia podzespołów podczas realizacji projektów. Rob uznał, że ze sklepu internetowego korzysta się wyjątkowo wygodnie, był też pod wrażeniem przyjaznych dla użytkownika funkcji, na przykład możliwości łatwego wyszukiwania oraz zawężania wyboru za pomocą filtrów. Jego relacje z Murrelektronik nie zakończyły się w Internecie. Rob nawiązał kontakt z zespołem wsparcia sprzedaży w Wielkiej Brytanii w celu uzyskania dalszych porad dotyczących produktów. Chociaż automatyzacja teatru jest dziedziną raczej niszową, zespół techniczny Murrelektronik był zafascynowany możliwościami zastosowań, a także bardzo chętny do pomocy i wsparcia Roba w budowie najlepszych rozwiązań z dziedziny automatyki przy realizacji jego najnowszego zleceniu.

Absolute Motion Control stworzył dwa modele biznesowe dla swoich klientów: pierwszym jest dostarczanie standardowego wyposażenia, które w branży rozrywkowej jest zazwyczaj wypożyczane. Teatry wynajmują sprzęt od Absolute, który obejmuje napędy 4-osiowe, jednoosiowe i szafy sterownicze. Są to urządzenia wolnostojące, które można łatwo przenosić. Klienci Roba wymagają, aby szafy były wyjątkowo trwałe i wydajne oraz mogły być łatwo dostostosowane do obsługi wielu różnych efektów teatralnych.

Kolejnym elementem w ofercie Absolute jest dostawa opracowanych przez firmę rozwiązań indywidualnych. Systemy te oparte są na specyficznych potrzebach klientów i często muszą powstawać w krótkim czasie, przy spełnieniu ściśle określonych wymagań technicznych oraz w ramach określonego budżetu. Absolute jest liderem w branży dzięki umiejętności znalezienia rozwiązań idealnie spełniających te wymagania. 

Rozwiązania z dziedziny automatyki, jakich oczekuje branża teatralna, różnią się od typowych zastosowań dla maszyn przemysłowych i zakładów produkcyjnych, z których Murrelektronik jest najbardziej znany. W przypadku automatyki stosowanej w teatrze rozwiązania sprzętowe Absolute umożliwiają stworzenie efektów teatralnych ożywiających przedstawienia. Ich 4-osiowa szafa sterująca ruchem serwomotorów może być wykorzystywana na wiele sposobów. Można ją połączyć z wyciągarkami, aby niektóre elementy sceny były wprowadzane i usuwane, na przykład, gdy pejzaż porusza się poziomo na scenie i poza nią. Innym przykładem jest podnoszenie elementów scenicznych w górę i z podłogi. W tym celu niektóre elementy są podłączone do serwomotorów i unoszone, aby przenieść nowe dekoracje na scenę główną. Podłączając rekwizyt do jednego z systemów automatyki autorstwa Absolute Motion, można wprowadzić lub usunąć go ze sceny, z kolei scena obrotowa może się poruszać, a żaluzje automatycznie przesuwać w górę lub w dół.

Szukając optymalnych parametrów dla idealnego rozwiązania 

Rob i jego zespół stają w obliczu wielu wyzwań w czasie tworzenia specjalnych efektów teatralnych, z których słyną produkcje na West Endzie. 

Produkcja wyposażenia dla branży teatralnej z przeznaczeniem na wynajem, zawierającego elementy automatyki oznacza, że podzespoły muszą cechować się trwałością, wszechstronnością, łatwością montażu oraz wysoką wydajnością. Z tego powodu Absolute Motion Control wybrało zasilacze Murrelektronik Emparro. Z wydajnością sięgającą 95 procent, ta gama produktów znajduje się wśród najbardziej wydajnych urządzeń dostępnych na rynku. Niska ilość wydzielanego ciepła chroni pozostałe komponenty szafy oraz sprawia, że żywotność samego urządzenia ulega znaczącemu wydłużeniu. Oprócz tego, dzięki wbudowanym w urządzenia systemom konserwacji predykcyjnej, Absolute oraz ich klienci mogą na bieżąco monitorować takie parametry, jak temperatura, obciążenie czy ilość uruchomień.

Aby stworzyć dla swoich klientów najlepsze rozwiązania, Absolute wykorzystuje również innowacyjny system monitorowania prądu Murrelektronik - Mico Pro. Ponieważ zajmuje on mniejszą ilość przestrzeni w szafach sterujących, Absolute może ograniczyć rozmiary zarówno standardowych, jak i wykonanych na zamówienie szaf, co ułatwia obsługę. Kolejną zaletą jest to, że Mico Pro korzysta z połączeń mostkowych, co pozwala na łatwe łączenie modułów. Jest idealny do sterowania natężeniem prądu dla elementów niskonapięciowych. Sterowanie Mico Pro przy użyciu sterownika PLC pozwala Absolute dostosować szafy sterujące w taki sposób, że każda osoba o niewielkiej nawet wiedzy z dziedziny automatyki może uzyskać dostęp do informacji. Mico Pro umożliwia również monitorowanie wszystkich kanałów oraz zapewnia precyzyjną diagnostykę każdego z nich. Opisane urządzenia stosowane w teatrze często muszą łączyć się z innymi elementami mechanicznymi, dlatego też wymagana jest dokładna kontrola. Pozwala to klientom Absolute na zrozumienie informacji diagnostycznych nawet, jeżeli są osobami niebędącymi inżynierami, na przykład, jeśli występuje problem z rozdziałem mocy w szafie sterującej. Szybki czas reakcji pozwala Absolute, jako dostawcy, na przygotowanie usprawnionego interfejsu użytkownika.

Komponenty Murrelektronik odgrywają dużą rolę, pomagając Robowi i jego zespołowi w tworzeniu niestandardowego sprzętu, który można dostosowywać do różnych wymagań w świecie teatru. Stosując w swoich rozwiązaniach niestandardowych naszą technologię połączeniową M12 mogą zapewnić niski wskaźnik awaryjności, ponieważ wszystkie przewody są podłączone fabrycznie i w 100 procentach testowane przed opuszczeniem zakładu Murrelektronik. Daje to klientom Absolute dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Kolejną zaletą oferty połączeń Murrelektronik jest to, że wiele przewodów i złączy można wyprodukować w ciągu 48 godzin i natychmiastowo wysłać. Zapewnia to, że Absolute otrzymuje produkty dokładnie wtedy, gdy są potrzebne oraz może oferować krótkie terminy dostaw.

Rob i jego zespół są bardzo zadowoleni ze swojego doświadczenia z Murrelektronik. „Wszystko, co kiedykolwiek kupiliśmy, przewyższało standardy oraz zapewniało większą niż potrzebna liczbę funkcji – począwszy od zasilaczy o niskiej ilości wydzielanego ciepła, do wydajnego modułu Mico Pro, a zwłaszcza przewodów i złączy, na których stale polegamy. Dzięki Murrelektronik możemy sprostać największym wyzwaniom podczas dostosowywania naszych rozwiązań do wielu rodzajów szaf sterowniczych. Podzespoły Murrelektronik zapewniają, że nasze rozwiązania będą sprawdzać się w przyszłości.”

Absolute stało się znane w branży dzięki wzorowej współpracy z dostawcami, sprawiając, że ich klienci mogą otrzymywać kompleksowe rozwiązania, które są w stanie sprostać ich potrzebom – zaczynając od automatyki, poprzez oświetlenie aż po rejestrację obrazu. Zagospodarowali niszę współpracując z innymi integratorami systemów oraz polegając na wszechstronności podzespołów Murrelektronik, co pozwala im nadal działać w podobny sposób w przyszłości.

Zapytany, co najbardziej lubi w swojej pracy, Rob powiedział: „To jasne: urozmaicenie i niestandardowe rozwiązania. To niezwykle interesujące, kiedy próbujesz znaleźć rozwiązanie problemu, które uwzględnia ograniczenia techniczne, finansowe i czasowe. Naszą pasją jest znalezienie rozwiązań idealnie spełniających konkretne wymagania.

 

Autor: MacKenzie Regorsek (Corporate Marketing)

Najnowsze wiadomości z naszej firmy

Czerwiec 2024 w Murrelektronik

Czerwiec rozpoczęliśmy Poznańskimi targami ITM. To był również pierwszy raz, kiedy postanowiliśmy przetestować #MurrVana co spotkało się z entuzjazmem odwiedzających.  Nie…

Dowiedz się więcej

Nieczynne linie telefoniczne 17-18 czerwca 2024 roku

Dowiedz się więcej

ITM Industry Europe

Dowiedz się więcej

Zawsze dostępni!
Interesują nas wasze pytania...