Murrelektronik

Nowości produktowe

paź 15, 2019

Nowy wymiar zasilania zdecentralizowanego

Innowacyjny zasilacz Emparro67 Hybrid jest wszechstronnym urządzeniem, posiadającym wiele zaawansowanych funkcji: nie tylko przenosi układ zasilania z szafy sterowniczej do hali przemysłowej, ale aby zapewnić niezawodność funkcjonowania, monitoruje również prądy za pomocą dwóch zintegrowanych kanałów do monitorowania obciążenia obwodu prądu stałego 24 V. Interfejs IO-Link umożliwia wydajną i prostą komunikację.

Zasilacze IP67 z linii Emparro zaprojektowane są do zastosowań na zewnątrz szafy sterowniczej. Wszystkie elementy są chronione przed naprężeniami mechanicznymi. Kompaktowa i solidna obudowa z metalu zalewana jest żywicą i w trudnych warunkach przemysłowych zapewnia ochronę przed brudem, wilgocią czy chłodziwem. Wysoka efektywność energetyczna zasilaczy – aż do 93,8 procent zużywanej energii – skutkuje niską temperaturą powierzchniową, co pozwala na ich bezpieczne dotykanie, nawet w czasie pracy pod pełnym obciążeniem. Dzięki temu te wszechstronne zasilacze sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach. 

Ogromną zaletą zasilania rozproszonego jest to, że zmiana z prądu przemiennego 230 V na prąd stały 24 V nie odbywa się już w szafie, lecz bezpośrednio na hali, a więc tam gdzie odbiornik znajduje się pod obciążeniem. Straty mocy są wówczas zredukowane do minimum, a koszty energii ulegają zmniejszeniu. Można stosować mniejsze szafki, a w niektórych zastosowaniach być może nawet całkowicie z nich zrezygnować.

Niezawodność eksploatacji dzięki elektronicznemu monitorowaniu prądu 

Nowy zasilacz Emparro67 Hybrid wyposażony jest w dwa zintegrowane kanały MICO do elektronicznego monitorowania prądu; na przykład dla oddzielnych elementów systemu, czujników, urządzeń wykonawczych, a zwłaszcza dla modułów magistrali Fieldbus. Dzięki temu można oddzielnie monitorować napięcie dla czujnika i modułu oraz napięcie dla urządzenia wykonawczego podłączonych w systemie magistrali Fieldbus. Gwarantuje to oczekiwaną selektywność, która nie byłaby możliwa do uzyskania przy wspólnym monitorowaniu obu napięć wejściowych oraz zapewnia najwyższą niezawodność działania. Jeśli zasilanie elementu wykonawczego zostanie przerwane, na przykład z powodu zwarcia, przeciążenia lub uszkodzenia przewodu, magistrala Fieldbus będzie nadal pod napięciem dostarczanym przez czujnik i moduł. Oznacza to, że komunikaty o błędach i informacje diagnostyczne mogą być nadal wysyłane do sterownika PLC.

Kanały Mico do monitorowania obciążenia dwóch obwodów prądu stałego 24 V można dostosować do różnych wartości prądowych, albo poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się na urządzeniu albo przez interfejs komunikacyjny. Proces uruchamiania kanałów Mico został opatentowany i stosuje zasadę „tak późno, jak to jest możliwe i tak wcześnie, jak to tylko konieczne”. Kiedy osiągnięte zostanie 90% ustawionej wartości prądu, wówczas uruchomi się układ wczesnego ostrzegania, co umożliwia podjęcie odpowiednich kroków przed wystąpieniem błędu. Odłączone kanały można uruchomić po naciśnięciu przycisku lub za pomocą sygnału. Jeśli z przyczyn związanych z obsługą serwisową technik rozłączy kanał, naciskając przycisk na urządzeniu, wówczas można je ponownie uruchomić jedynie ręcznie. Wówczas opcja włączania zdalnego dezaktywowana jest na czas całego procesu.

Wydajna komunikacja

Emparro67 Hybrid wyposażony jest w interfejs IO-Link (złącze M12) i może komunikować się jako urządzenie z urządzeniem nadrzędnym master IO-Link. Możliwe jest zatem zastosowanie Emparro67 Hybrid w inteligentnych, w pełni zintegrowanych aplikacjach, przenoszących pełne dane diagnostyczne i charakterystyki eksploatacyjne. Konkretnym zastosowaniem jest monitorowanie okresu użytkowania urządzenia: Emparro67 Hybrid zapewnia szczegółowe informacje o stanie urządzenia. Po osiągnięciu stanu zdefiniowanego przez operatora można od razu złożyć zamówienie, a urządzenie może zostać wymienione w czasie najbliższej konserwacji bez podejmowania znacznych dodatkowych wysiłków i ryzyka przestojów. Firmy z branży budowy maszyn i inżynierii mechanicznej mogą wykorzystywać takie funkcje konserwacji predykcyjnej do rozwijania nowych modeli biznesowych.