Murrelektronik

Nowości produktowe

lut 22, 2019

Wszystkie procesy pod kontrolą

Proste i ekonomiczne połączenie wieży sygnałowej Modlight70 z systemem magistrali Cube67

W centrum logistycznym w Oppenweiler produkty firmy Murrelektronik nie tylko wysyłane są w drogę do klientów. Przyczyniają się one również aktywnie do tego, że wszystkie procesy funkcjonują bez zarzutu. Wieże sygnałowe Modlight70 zapewniają przejrzystą sygnalizację, a system magistrali Cube zapewnia efektywną i ekonomiczną transmisję wymaganych danych.

Modlight70 w sklepie internetowym Murrelektronik

Gdy firmy z branży automatyzacyjnej składają zamówienie w firmie Murrelektronik, w centrum logistycznym w Oppenweiler jeden trybik zazębia się z drugim. Zamówione produkty transportowane są przenośnikami taśmowymi do stacji kompletacji i pakowania, a po krótkim czasie wyjeżdżają starannie zapakowane w podróż do miejsca przeznaczenia.

Aby procesy logistyczne przebiegały pełną parą, wszystkie stanowiska kompletacji i pakowania muszą być zajęte; jeśli pracownik zrobi sobie przerwę, jego kolega ("skoczek") natychmiast przejmuje jego zadania. Jeżeli kończy się materiał do pakowania, "logistyk wewnętrzny" zadba o to, aby nie doszło do powstania wąskiego gardła. W przeszłości uzyskanie informacji o tym, kto gdzie pracuje w danym momencie, możliwe było na tablicy umieszczonej w centrum logistycznym, poszczególne wieże sygnalizacyjne służyły jako wskaźniki stanu dla poszczególnych obszarów.

System magistrali Cube w sklepie internetowym Murrelektronik

Zespół kierowany przez Olivera Behnke, szefa centrum logistycznego Murrelektronik, postanowił to uprościć. Podjęto decyzję o zainstalowaniu całej serii wież sygnałowych Modlight70 w dobrze widocznym miejscu. Od tej pory pracownicy w rejonie operacyjnym oraz koledzy w dyspozytorni centrum logistycznego widzą od razu, czy wszystkie procesy przebiegają zgodnie z planem.

Pracownicy stacji kompletacji i pakowania obsługują światła ze swoich stanowisk pracy za pomocą przycisków. Jeśli świeci się zielona dioda LED, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Żółty element oznacza, że pracownik robi sobie przerwę i "skoczek” może ruszać w drogę. Kolor niebieski oznacza, że przy pakowaniu wytworzyło się wąskie gardło, a kolor czerwony oznacza błąd. Jest to wyraźna symbolika - nic nie musi się już dziać "na wezwanie".

Wyzwaniem okazała się rozbudowa przestrzenna centrum logistycznego - co było jasne już na wczesnym etapie planowania. Zespół skupiony wokół Olivera Behnke uznał, że nie można do końca polegać na tym, że sygnały radiowe będą transmitowane na duże odległości lub nawet przez ściany bez jakichkolwiek zakłóceń. Z tego powodu zdecydowali się na cyfrową kablową transmisję sygnałów radiowych z wykorzystaniem zdecentralizowanego rozwiązania instalacyjnego opartego na systemie magistrali polowej Cube.

W tym celu umieszczono odbiorniki radiowe w szafach sterowniczych w kilku miejscach w centrum logistycznym. Te odbiorniki radiowe sterują wejściami modułu magistrali polowej Cube20 IP20. Te moduły wejściowe komunikują się ze sterownikiem PLC, który przetwarza sygnały i przesyła je do systemu magistrali polowej Cube67, który steruje wieżą sygnałową Modlight70.

Zastosowanie Cube20 w szafie sterowniczej jest rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ zamiast wielu pojedynczych kart We/Wy wystarczy zamontować tylko jeden moduł na szynie montażowej. Zapewnia to wysoką gęstość upakowania. "W tym konkretnym przypadku musieliśmy zainstalować tylko jeden moduł na szafę sterowniczą", mówi Oliver Behnke. W praktyce zaletą okazuje się jednokanałowa diagnoza bezpośrednio w module. "Jeśli gdzieś w okablowaniu jest błąd, na danym slocie świeci się dioda LED i w krótkim czasie możemy usunąć błąd bez konieczności przeprowadzania poszukiwań zakrojonych na szeroką skalę".

Praktyczne moduły z bezpośrednim podłączeniem sygnału Modlight służą do integracji siłowników w systemie Cube67. Te "moduły kablowe Cube" wyposażone są w kabel przyłączeniowy o długości 1,5 metra, 8-stykowe złącze M12 mocowane jest bezpośrednio do wieży sygnałowej. Poszczególne moduły przyłączeniowe są z kolei podłączone do kabla systemowego, który służy zarówno do zasilania, jak i transmisji sygnałów. „Oznacza to, że nie potrzebujemy oddzielnego zasilacza. Umożliwia to szybką i łatwą instalację.“

Wieże sygnałowe Modlight70 można zestawiać modułowo z jednego elementu łączącego i kilku kolorowych modułów LED o średnicy 70 milimetrów za pomocą złącza bagnetowego. "W centrum logistycznym przypisaliśmy kolory do poszczególnych funkcji, tak więc używamy wież sygnałowych w identycznych konfiguracjach", wyjaśnia Oliver Behnke. Ważna dla niego jest energooszczędna technologia LED, długa żywotność i bezobsługowość modułów.

Autor: Alexander Hornauer · zdjęcia: Markus Napieralla