Murrelektronik

Nowości produktowe

sty 03, 2019

Przeżycie kinowe klasy Premium ...

z PREMIUM POWER firmy Murrelektronik – Zasilacze Emparro firmy Murrelektronik zapewniają oświetlenie LED w kinie Traumpalast

Imponujące przeżycie iluminacji świetlnej w salach kinowych Traumpalast w Leonberg

Zasilacze sieciowe Emparro w szafie sterowniczej

Manuel Senk Murrelektronik (z lewej) i Eduard Henke Freilicht

Kino Traumpalast w Leonberg jest prawdziwym klejnotem i  atrakcją dla kinomanów w promieniu wielu kilometrów. Kinoteatr Lochmann Filmtheaterbetriebe z Rudersberg zaprojektował wszystko podczas budowy swojego najnowszego kina w taki sposób, że jego widzowie doświadczają przeżycia kinowego "par excellence". Widzowie mogą rozsiąść się w wygodnych fotelach z dużą ilością miejsca na nogi, obejrzeć filmy we wszystkich dziesięciu salach w nowoczesnej technologii 3D i  rozkoszować swoje uszy przeżyciem dźwiękowym specjalnego rodzaju.

Atrakcją, która fascynuje wszystkich widzów, są imponujące aranżacje świetlne. "Różne kompozycje świetlne stanowią istotną część niezapomnianych przeżyć w kinach Lochmann", mówi Eduard Henke, prezes firmy Freilicht! z Berlina, która dba o najwyższej klasy oświetlenie dekoracyjne kinach Traumpalast. Już przy wejściu do kina Traumpalast błyszcząca jasnymi kolorami zewnętrzna elewacja przyciąga widzów swoim czarem. Podświetlane stopnie schodów w foyer są prawdziwą ozdobą. Również w salach kinowych Eduard Henke i jego współpracownicy zamontowali niezliczoną ilość diod LED. Akcentują one krawędzie i listwy przypodłogowe. Pokaz iluminacji świetlnych w najbardziej kolorowych barwach przed rozpoczęciem projekcji filmu sprawia, że z jeszcze większą niecierpliwością czekamy na najnowszy przebój kinowy.

Firma Freilicht! zainstalowała 3500 metrów bieżących taśm świetlnych LED w nowym kinie Traumpalast w Leonberg. Taśmy świetlne LED według palety kolorów RGB produkowane są na zlecenie Eduarda Henke specjalnie zgodnie z jego wymaganiami. Dzięki dodatkowej mieszance kolorów czerwonego, zielonego i  niebieskiego uzyskuje się całe spektrum barw. Diody LED sterowane przez ściemniacze, które znajdują się w znormalizowanych szafach sterowniczych. Ściemniacze transmitują do diod LED trzy napięcia o modulowanej szerokości impulsu, zapewniając w ten sposób pożądany kolor i wymaganą jasność.

Ponieważ kinowa iluminacja świetlna - pomimo bardzo wydajnej technologii LED - wymaga dużej mocy ze względu na swoją masę, a intensywne użytkowanie ze względu na wiele godzin pracy na dobę wymaga na stałe wydajnego rozwiązania instalacyjnego, firma Freilicht! zdecydowała się na wdrożenie zasilania elektrycznego z zasilaczami impulsowymi Emparro 3~ 24 VDC firmy Murrelektronik. W szafach sterowniczych kina Traumpalast zainstalowano około 80 komponentów tego wysokowydajnego zasilacza sieciowego, które zapewniają niezawodne zasilanie.

Decyzja w sprawie zasilacza trójfazowego wynikała ze szczególnej charakterystyki pracy kina: Przewód neutralny nie jest zanieczyszczany ze względu na równomierne obciążenie sieci na wszystkich trzech fazach. Dzięki temu nie ma to negatywnego wpływu na technologię dźwięku, która w kinie Traumpalast została wykonana w znakomitej technologii Dolby-Atmos.

Eduarda Henke, prezesa zarządu firmy Freilicht! przekonał wysoki stopień sprawności zasilaczy sieciowych Emparro, sięgającej nawet do 95 procent: „Oznacza to, że mamy bardzo mało ciepła odpadowego i nie ma potrzeby instalacji chłodzenia w szafie sterowniczej”, wyjaśnia fachowiec. Podzespoły podlegają niewielkim obciążeniom termicznym i mają dłuższą żywotność. Ponieważ zasilacze sieciowe Emparro firmy Murrelektronik wyznaczają również standardy w zakresie szerokości i - w porównaniu z wieloma innymi urządzeniami - dostarczają tę samą moc przy połowie szerokości, firma Freilicht! może zainstalować w sumie mniejsze szafy sterownicze.

Jest to duża zaleta, ponieważ znajdują się one w kabinach projekcyjnych poszczególnych sal, a miejsce tam to rarytas.

Pracownicy firmy Freilicht! ustawili stopień wykorzystania urządzeń na około 70 procent limitu obciążenia. „Oczekujemy maksymalnej żywotności i wysokiej niezawodności, widzowie kina nie powinni przecież siedzieć w ciemności”, mówi Eduard Henke. Krótkotrwałe szczyty obciążenia, które mogą wystąpić przy przejściu na pełne oświetlenie w trakcie pokazów iluminacji świetlnych, nie stanowią problemu: Funkcja Power Boost (150 procent mocy do 5 sekund) oraz funkcja Hyper Boost (około 400 procent mocy przez okres 20 milisekund) zapewniają, że Freilicht! nie musi się o to martwić.

Co ciekawe, Freilicht! do zasilania taśm świetlnych LED stosuje napięcie robocze 24 V. Eduard Henke mówi: „Jest to w rzeczywistości innowacja, normalnie pracujemy z napięciem 12 V.“ Nawiązuje on do prawa Ohma, zgodnie z którym podwójne napięcie powoduje tylko połowę prądów przy takiej samej mocy, "w związku z tym mamy proporcjonalnie mniej odczuwalny spadek napięcia, tak więc diody LED na końcu sali kinowej świecą niezawodnie tak samo jak z przodu".

Ponieważ firma Freilicht! z siedzibą w Berlinie obsługuje wiele kin w różnych lokalizacjach, zdalna konserwacja jest interesującym tematem. Przykładowo w przypadku modułów PWM raz w tygodniu do centrali wysyłany jest raport stanu. Najważniejszą cechą zasilaczy Emparro, która idzie o krok dalej, jest funkcja diagnostyki prewencyjnej. W tym celu urządzenie monitoruje różne parametry, między innymi temperaturę wewnętrzną, obciążenie robocze, liczbę procesów uruchomienia lub żywotność komponentów. Gdy zostanie osiągnięty optymalny moment do wymiany Emparro 3 ~ 40 A, informacja ta przekazywana jest do kontrolera przez łatwy do zintegrowania styk sygnałowy. Zasilacza nie wymienia się zbyt wcześnie, aby optymalnie wykorzystać istniejące zasoby, ale również nie za późno, aby uniknąć awarii i problemów.

Manuel Senk z Murrelektronik, który jest zapalonym kinomanem, mówi: "Traumpalast wyznacza imponujące standardy. Fakt, że przyczyniliśmy się do wydajnego zasilania techniki oświetleniowej, napawa nas dumą i cieszy mnie oczywiście jako kinomana z całego serca.“