Murrelektronik

Nowości produktowe

paź 09, 2017

Mistrz wszystkich procesów

Centrum Logistyczne Murrelektronik w Oppenweiler zajmuje się nie tylko wysyłką produktów do klientów. Jest również zaangażowane w usprawnianie procesów. Wieże sygnałowe Modlight70 zapewniają wyraźną sygnalizację, a system sieciowy Cube67 umożliwia efektywną i opłacalną transmisję potrzebnych danych.

Murrelektronik - Centrum Logistyczne

Murrelektronik - Centrum Logistyczne

Murrelektronik - Centrum Logistyczne

Po złożeniu zamówienia przez klienta z branży automatyki przemysłowej Centrum Logistyczne w Oppenweiler działa jak w zegarku. Zamówione produkty są transportowane na przenośnikach taśmowych do stacji zbierania i pakowania, po czym niezwłocznie trafiają do określonych destynacji.

Aby utrzymać pełną prędkość działania, stacje pakowania są zwykle zajęte. Kiedy pracownik wychodzi na przerwę, natychmiast zastępuje go inny pracownik. Jeśli materiał do pakowania jest na wyczerpaniu, wewnętrzny specjalista ds. logistyki interweniuje, aby nie pojawiły się „wąskie gardła”. Informacja o stanowiskach pracy znajdowała się na tablicy w Centrum Logistycznym; wieże sygnałowe sygnalizowały statusy poszczególnych stanowisk.

Zarządzany przez dyrektora Centrum Logistycznego Murrelektronik – Olivera Behnke – zespół podjął wyzwanie uproszczenia tego systemu. Zdecydowano o instalacji rzędu wież sygnałowych Modlight70 w dobrze widocznym miejscu. Od tamtej pory pracownicy na poszczególnych stanowiskach i ich koledzy w pokoju kontroli mogą błyskawicznie kontrolować, czy wszystkie procesy przebiegają tak, jak powinny.

Online shop: Modlight70

Pracownicy na stacjach zbierania i pakowania obsługują lampy ze swoich stanowisk za pomocą pilota. Jeśli świeci się zielona dioda LED – wszystko jest w porządku. Żółta oznacza, że pracownik udaje się na przerwę, więc powinien przyjść zastępujący go pracownik. Niebieska dioda LED sygnalizuje „wąskie gardło” materiałów do pakowania, a czerwona – zakłócenie. Sygnały są jasne – nie trzeba już nad niczym czuwać.

Duże Centrum Logistyczne już na wczesnym etapie planowania okazało się wyzwaniem. Poleganie na sygnałach radiowych przekazywanych na długich dystansach lub przez ściany wydało się zespołowi Olivera Behnke niepraktyczne. Dlatego podjęto decyzję o cyfrowej transmisji sygnałów radiowych za pomocą przewodów z wykorzystaniem zdecentralizowanej instalacji opartej na systemie sieciowym Cube.

W wielu miejscach Centrum Logistycznego umieszczono szafy sterownicze z odbiornikami, które kontrolują wejścia modułu Cube20. Te z kolei komunikują się z PLC, który przekazuje sygnały do systemu sieciowego Cube67, by następnie kontrolować wieże sygnałowe Modlight70.

Online Shop: Cube20

Online shop: Cube67

Zastosowanie Cube20 w szafie sterowniczej to rozwiązanie ekonomiczne: zamiast wielu kart I/O wystarczy zamontować jeden moduł na szynie DIN. To możliwe dzięki dużej gęstości pakowania. „Musieliśmy zainstalować tylko jeden moduł w każdej szafie” – informuje Oliver Behnke. W praktyce, diagnostyka pojedynczych kanałów bezpośrednio na module okazała się korzystna. „Jeśli nie ma błędów okablowania, na uszkodzonym slocie zaświeci się dioda LED, a my możemy szybko naprawić ten błąd bez konieczności szukania”.

Praktyczne moduły z bezpośrednim połączeniem sygnału Modlight stosowane są do łączenia elementów wykonawczych systemu Cube67. Te „moduły kablowe” łączone są przewodem
o długości 1,5 m; 8-pinowy konektor M12 podłączony jest bezpośrednio do wieży sygnałowej. Poszczególne moduły łączone są w system liniowy, który przenosi sygnał i zasilanie. „Dzięki temu nie potrzebujemy osobnego zasilania. To ułatwia i przyspiesza instalację”.

Wieże sygnałowe Modlight70 można montować modułowo z elementów bazowych i kilku kolorowych modułów LED o średnicy 70 mm za pomocą systemu bagnetowego. „W naszym Centrum Logistycznym przypisaliśmy kolory do poszczególnych funkcji, dzięki czemu stosujemy identyczne konfiguracje wież sygnałowych” – wyjaśnia Oliver Behnke. Docenia energooszczędność technologii LED, długą żywotność i bezobsługowość modułów.

Pliki do pobrania